YENİ NESİL SENTETİK MOTOR YAĞI İLE TANIŞIN

Motor yağları, yüzlerce hareketli parçaya sahip olan araç motorlarının ilk çalışma anından kontağın kapatıldığı ana kadar işlevini yerine getirmesini sağlayan ürünlerdir. Motor çalışırken yağ, parçaların yüzeylerini ve etrafını sarar ve parçaların birbirlerine sürtünerek aşınmasını önler. Pazarda iki türlü motor yağı bulunmaktadır. İlki klasik madeni yağlar, ikincisi ise yeni nesil sentetik yağlardır.

Klasik motor yağları ham petrolden üretilir ve basit bir arıtma sisteminden geçirilir. Kalın bir kıvama sahiptir ve soğukta akışkanlıkları belirgin şekilde düşüktür, hareketleri yavaştır. Bu niteliğiyle motor parçalarının yüzeylerini ve etrafını kısa sürede sarmak için yeterli performansı göstermekten uzaktır. Özellikle ağır hava ve yol koşullarındaki sürüşlerde görevlerini yerine getirmekte zorlanır. Motorun iç kritik parçalarında tortu ve çamurumsu madde birikimine, performansının düşmesine ve ömrünün kısalmasına yol açar.

Mobil 1'in öncülük ettiği yeni nesil sentetik motor yağları ise özel hidrokarbonların sentezlenmesiyle çok gelişmiş bir üretim ve arıtma işleminden geçtikleri için geniş sıcaklık aralığında görev yapabilen, özellikle soğukta daha akışkan, sıcakta daha koruyucu saf ve kaliteli ürünlerdir. Her türlü çalışma, hava ve yol koşulunda motorun hareketli parçalarının yüzey ve etrafını sarar. Soğuktaki mükemmel akıcılığıyla motoru çalıştırır çalıştırmaz hızla hareket eden parçalara ulaşır, yağlamayı hemen başlatır. Tortu ve birikinti oluşumuna karşı direnç gösterir, onları sürekli kontrol altında tutar.

Mobil'in motosiklet, binek, hafif ve orta ticari ile ağır taşıtlar için ürettiği sentetik motor yağları, motoru koruyucu ve performans arttırıcı özelliklere sahiptir. Motosikletler için üretilen Mobil 1 Racing 2T, Mobil 1 racing 4T 10w 40 ve Mobil 1 Racing 4T 15W-50 gibi motor yağları yüksek performanslı motosiklet ve kar motosikleti gibi araçların yüksek performansla çalışmasında rol oynar. Piston ve egzoz alanlarında motor temizliği sunar, yüksek sıcaklıklarda aşınmaya karşı koruma sağlar. Binek araçlar için üretilen Mobil 1 ESP 0W-40, Mobil 1 ESP Formula 5W-30, Mobil 1 Fuel Economy 0W-30 gibi binek araç motor yağları üstün temizleme gücü ve aşınmaya karşı koruma özellikleriyle motor ömrünü uzatırken zorlu koşullarda koruma sağlar. Soğuk havalarda hızla harekete geçer ilk çalışma aşınmalarını önler ve yakıt tasarrufu sağlar. Mobil 1 ve Mobil Super 3000 serisi motor yağları kamyonet ve minibüsler gibi şehir içinde dur-kalk yapan araçların motorlarının bu hareketlilik sırasında partiküllerle tıkanmasına engel olur. Ağır vasıtalar için üretilen Mobil Delvac Serisi ağır araç motor yağları da motoru ve emisyon sistemini korur, yakıt tasarrufu sağlar ve yağ değişim aralığını uzatır.

Sentetik Yağların Avantajları

Mobil 1 gibi sentetik yağlar, düşük sıcaklıklarda kalınlaşmama, yüksek sıcaklıklarda temel özellikleri kaybetmeme özelliklerine sahiptir. Bunların dışında Mobil 1 sentetik motor yağlarının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Motor çalışır çalışmaz harekete geçerek aşınmayı önleme,
  • Yüksek sıcaklık ve basınca dayanarak motoru koruma,
  • Tortu, kir ve toz birikmesini önleme, önceden oluşan kalıntıları yok etme,
  • Tıkanmayı önleyerek hareketli parçaların sorunsuz çalışmasını sağlama,
  • Düzenli kullanımda yağ ve yakıt tüketimini düşürme,
  • GO ENO serisi yakıtlardan daha çok verim alma,
  • Motor parçalarının aşınmasını önleyerek kullanım ömrünü ve servis aralığını uzatma.