Dünyanın En Tuhaf Trafik Kuralları

 
Dünyanın En Tuhaf Trafik Kuralları

Dünyanın her köşesi alışkın olmayan, coğrafyanın ve kültürün yabancısı olan insanları şaşırtacak bilgilerle dolu. Farklı kültürler, yaşam tarzları, alışkanlıklar ve gelenekler doğrultusunda tüm detaylar dikkat çekmeyi ve öğrenilmeyi hak ediyor.

Dünyanın trafik kuralı konusundaki tutumunu araştırdığımız zaman yine birbirinden ilginç bilgilerle karşılaştık. Bazılarına anlam veremeyecek bazıları için de "Ne güzel!" diyeceksiniz. İşte dünyadan sizin için seçtiğimiz birbirinden garip trafik kuralı;

1- Kıbrıs
Yavru vatan Kıbrıs'ta araç kullanırken bir şey yemek veya içmek kesinlikle yasak. Kan şekeriniz düşmüş olabilir veya boğazınıza bir şey kaçmış olabilir. Hiçbir önemi yok. Eğer bu kuralı ihlal ederseniz ciddi boyutta cezalarla karşılaşıyorsunuz.

2- Almanya
Almanya, otomobil teknolojisiyle birlikte, otobanlarıyla da çok ünlü. Otobanlarına o kadar güveniyorlar ki, hız sınırı yok. Ama eğer otobanda benzininiz biterse, ciddi bir kuralı ihlal etmiş oluyorsunuz. Disiplin ülkesinde, otoban kuralları bile her zaman temkinli olmanız gerektiğini öğretiyor.

3- İspanya
İspanya'da araçta bir yedek gözlük bulundurmak zorundasınız. Araç kullanırken gözleriniz en önemli organlarınız, İspanyollar da bunu biraz fazla ciddiye alarak bir kural haline getirmişler.

4- Danimarka
Danimarka’da aracınıza binmeden önce altına bakıp birisi var mı diye kontrol etmek zorunlu. Yani, aracınızın altından biri çıkarsa sorumluluk tamamen size ait.

5- Japonya
Sürekli olarak birbirlerine eğilerek selam veren Japonlar, arabalarıyla bir yayanın ıslanmasına neden olurlarsa, bu yüzden ceza ödemek zorunda kalıyorlar. Kibarlıkları, trafik kurallarına da yansıyor.

6- Fransa
Fransa'da alkolmetreyi sürücüler kendileri yanlarında taşımak zorunda. Araçlarda bulundurması zorunlu olan bu cihazı eğer yanınıza almazsanız, 11 Euro ceza ödüyorsunuz.

7- Amerika – Nevada
Nevada'da deve ile anayola çıkmak yasak. Dünyanın en meşhur çöllerinden biri olan Nevada’da develerle sadece çölde ilerleyebiliyorsunuz. Tabii, kim deveyle otobana çıkmayı göze alabilir orası bilinmez.

8- Singapur
Singapur trafiğinde yayalar gerçekten çok büyük önem taşıyor. Aracınızla bir yayaya 50 metre yaklaşırsanız, trafik cezası ödemek zorunda kalıyorsunuz.

9- Amerika – Kaliforniya
Kaliforniya'da bir otoyolda yatmak yasak. Ne kadar rahat görünürse görünsün, cezası olduğunu hatırlayıp, otoyola yatmaktan vazgeçmelisiniz.

10- Amerika – Alabama
Eğer aracı kullanan kişinin gözlerini kapatırsanız cezalandırılıyorsunuz. Bu şekilde bir intihar düşünüyorsanız bunu Alabama harici bir yerde yapmanızda fayda var. Başarısız olursanız, ceza ödemek zorunda kalırsınız.

İlgili Yazılar