Konya'ya GO Gözüyle Bakmak

 
Konya'ya GO Gözüyle Bakmak

Sultanların şehri Konya yüzyıllardır sahip olduğu manevi değeri aynı hassasiyetle korumaya devam etmektedir. Yolların en saygın yakıt istasyonu olma vizyonuyla yola çıkan GO, Türkiye'nin en özel topraklarından biri olan bu şehirle olan bağlarını faaliyet göstermeye devam eden istasyonları ile güçlendirdi. Konya'nın yeşil ağaçlarının süslediği geniş caddelerinden geçerken etkilenmemek mümkün değil. Hem bir sanayi şehri olup hem de doğal güzelliklerini koruyabilmek Konya'nın en önemli özelliklerinden birisidir. Geçmiş zamanların ticaret yollarının üzerinden geçmesi de Konya'nın yol güvenliğine verdiği önemin ana kaynağını oluşturmakta ve eskilerden gelen gelenek günümüzde de devam etmektedir. Yakıt sektörünün genç ve dinamik markası GO'nun çevreye duyarlı seçenekleriyle birlikte Konya yollarında bir keşfe çıkmaya hazır mısınız?

Doğal Güzellikleri ve Konya

Konya denince ilk akla gelen güzelliklerden biri ovalarıdır. Uçsuz bucaksız gibi görünen, geniş ve huzur dolu Konya Ovası ve Ereğli Ovası, Konya'nın mutlaka görülmesi gereken doğal zenginliklerinin başında geliyor. Sadece şehir yaşamı ve tarihi geçmişi değil, ovaları da Konya'da rotanın çevrilmesi gereken noktalarından biri.

Şehir merkezine yalnızca 20 km uzaklıkta bulunan Çayırbağı Mesire Yeri ise ideal bir dinlenme noktası. Turistik yapılardan uzak, bütün sadeliğiyle rahatlıkla piknik yapılabilecek bir yer olan mesire yerine arabanızı park edip temiz bir soluk alabilir, yolculuğunuza kısa bir mola verebilirsiniz. Daha yakın bir dinlenme köşesi arıyorsanız, şehir merkezine 6 km mesafede bulunan Meram Bağları'nı tercih edebilirsiniz. Sizi tertemiz havası ve suyu ile sizi karşılayacak.

Yüz ölçümü en büyük şehirlerimizden biri olması, Konya'nın sayısız doğal güzelliklere ev sahibi yapmasına olanak sağlıyor. Adeta her yol bizi ayrı bir mucizeye, ayrı bir doğal yapının karşısına çıkartıyor. Örneğin göller... Beyşehir İlçesi'nde bulunan ve Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü büyüleyici bir manzarayı da beraberinde taşıyor. Konya yollarında giderken mutlaka uğramanız gereken diğer göller ise Obruk Gölü, Akşehir Gölü ve tabii ki Tuz Gölü olacaktır. Eğer dünyaca ünlü bir yapıya şahitlik etmek istiyorsanız Meke Gölü'ne de mutlaka uğramalısınız. Volkanik ve tektonik bir bölgede siyah tüflerle kaplı olan Meke Gölü, son derece etkileyici bir krater gölü.

Zengin Kültürel Yapı

Mevleviliğin ana merkez yeri olan Mevlana Müzesi ise Konya'nın saygı değer nadide köşelerinden en önemlisi. Asla gücünü yitirmeyen manevi bir merkez olan Mevlana Müzesi, Konya'nın ihtişamını taşıyan en önemli yerdir. Şems-i Tebrizi ve Sultanlar Müzesi ile birlikte şehrin mutlaka ziyaret edilmesi gereken Mevlana Müzesi, ünü dünyaya yayılmış bir çekim noktasıdır.

İlgili Yazılar