Motorin mi LPG mi?

12 Ocak 2015 Pazartesi
Motorin mi LPG mi?

Uygun yakıt seçimi yaparken göz önünde bulundurulan belli kriterler vardır. Daha güçlü performans, daha az yakıt tüketimi ve uzun araç ömrü, bunların en önemlileridir. Araç satın alırken bu kriterler göz önünde bulundurulur ve kullanım koşulları ile kıyaslanarak en doğru tercih yapılır. Yakıt seçimi yaparken en sık karşılaşılan sorulardan biri de motorin mi yoksa LPG mi kullanılacağı konusundadır. Bu karşılaştırmayı yapmadan önce kullanım amacınızı ve bir yılda yaptığınız kilometreyi doğru şekilde tanımladıktan sonra motorin ve LPG'nin size sunduğu avantajlara bakarak tercihinizi şekillendirebilirsiniz.

Motorin

Motorin, özellikle motor performansını arttırmak için doğru bir tercihtir. GO Diesel, içindeki özel katkılar sayesinde motorun supaplarını ve enjektörünü temiz tutmaya yardımcı olur. Bu sayede aracınızın motor ömrü uzayacaktır. Yakıt ekonomisine katkı sağlayacağı da bir gerçektir ancak burada göz onunda bulundurulması gereken faktör uzun süreli kullanımdır. Eğer aracınızı sık ve uzun sürelerde kullanıyorsanız GO Diesel sayesinde bütçenize de katkıda bulunabilirsiniz.

GO ENO euroDİESEL sayesinde ise ağır vasıtalarda %1,6 ya varan, binek araçlarda ise %2,2'ye varan yakıt ekonomisi sağlamak mümkündür. Korozyon önleyici özelliklere sahip GO Diesel ve GO ENO euroDİESEL sayesinde korozyon ve köpüklenmeyi önleyebilirsiniz. Bu da araç tanklarında oluşabilecek sorunları önceden önlenmesinin yanında motorunuzun bakım aralıklarının da uzamasına yardımcı olur. Böylece motorunuzun daha uzun ömürlü olmasını sağlarsınız. Aynı zamanda aracınızın emisyon değerinin düşmesine de yol açarak çevreye daha duyarlı bir yaklaşım sergilemenizi sağlar. GO ENO euroDİESEL ile yakıt içindeki Cetan arttırıcı özellik motorunuzun daha vuruntusuz ve sessiz çalışmasına yardımcı olur.

LPG

LPG her şeyden önce çevreci bir seçenektir. Karbon emisyonunu azaltma yönünde atılabilecek en doğru adımlardan biri LPG kullanmaktır. Doğaya ve çevreye duyarlı bir alternatif olarak karşımıza çıkan LPG'nin motorine göre kabon-hidrojen oranı düşüktür ve bu da daha az CO2 salımını beraberinde getirir. Katı parçacık ve azot oksit salımı da motorine ve diğer yakıtlara göre oldukça düşük olan LPG, hava kirliliğine minimum etkiyi göz önünde tutmaktadır.

Olumlu çevresel etkilerinin yanında LPG, ekonomik ve yüksek performanslı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Hava koşullarına göre oldukça yüksek bir performans sunan LPG, motorinde de görüldüğü gibi motorun vuruntusuz ve titreşimsiz çalışmasına yardımcı olur. Çabuk buharlaşması sayesinde gaza geçme süresinin azalması da rampa ve yokuşlarda oldukça iyi bir çekim gücü sağlamasına olanak tanır.