Araçlarda Performans Arttırmanın Yolları

29 Aralık 2014 Pazartesi
Araçlarda Performans Arttırmanın Yolları

Sadece rutin bakımlarla yetinmek yerine bazı birkaç ufak işlem yaparak aracınızdan daha iyi performans almanız mümkün. Motor gücünün artması, aracınızdan daha yüksek bir performans sergilemesini ve kullanım ömrünün artmasını sağlar. Taşıt sahiplerinin araçlarından alacakları verimi yükseltmek için takip etmeleri gereken bazı ipuçları bulunmaktadır. Bunun başında da periyodik yağ bakımların yanında uygun yakıt seçimi, yağ ve lastik seçimi gelmektedir.Soğuk Hava Supapları

Her şeyden önce motor gücünün yükseltilmesi amaçlanmalıdır. Bunun için en etkili yöntemlerden biri de soğuk hava supaplarıdır. Motor gücünün yükseltilmesi için oldukça uygun bir yöntem olan bu sistem sayesinde motor içinde bulunan oksijen sıcak havadan daha yoğun bir hale gelir ve benzinle karışması sonucu motor daha hızlı çalışmaya başlar.

Hidrolik Yağı

Hidrolik yağı, hidrolik direksiyon sistemlerinde kullanılır. Rutin bakımlar esnasında hidrolik yağının kontrolü de yapılarak varsa eksikliği giderilmelidir. Bunun yanında fren hidroliği de düzenli olarak değiştirilmelidir. Bunun için ideal süre 1,5 yılda bir olacaktır. Periyodik olarak fren hidroliğinin değişimini yapmanız, balatalar ve fren boşluklarının sıkışması sayesinde oluşan boşluğa dolması sebebiyle azalan miktarını korumanızı sağlayacaktır. Eğer sıcak iklimli bir bölgede yaşıyorsanız kaynama ihtimaline karşı özellikle dikkat etmelisiniz.

Motor Yağı

Motorun hareketli bölgesi üzerini film şeklinde kaplayarak sürtünme ve aşınmayı önleyen motor yağı, motoru koruma ve paslanmasını önlemenin yanında tekerleklere de daha fazla güç aktarılmasına olanak sağlar. Bu yüzden araç performansı için motor yağının önemi göz önünde tutulmalıdır.

Soğutma Sistemi

Özellikle soğuk havalarda dikkat edilmesi gereken bir nokta da soğutma sisteminin doğru bakımıdır. Suyun donması ve radyatörün paslanmasının önüne geçmek için antifriz yılda en az bir kere kontrol edilmelidir. Motorun çalışmasına maksimum derecede fayda sağlamak için soğutma sistemi kirletici öğelerden, pas ve tortudan uzak tutulmalı, bunun için de gerekli bakımının aksatılmaması gerekmektedir.

Nitroksin

Nitroksin motora karıştığı anda oksijen sayesinde daha fazla benzin ve havanın yanmasını sağlanır. Nitromoksit sisteminde sadece nitroksin motorun içine enjekte edilir ve her ihtiyaç durumunda basit bir şekilde motora nitroksin girişi sağlanabilir. Ancak bu sistemde doğru verimin alınabilmesi için düzenli bir nitroksin sistemi bakımı gerekmektedir.